Baciki Dalsze

Baciki Dalsze

Lokalnie24.info

PORTAL INFORMACYJNY

Uczniowie z Podkarpacia zdobyli nagrodę za Reklamę Społeczną o żywności

Rudnik2016-02-10 08:29:52

Uczniowie z Podkarpacia zdobyli nagrodę za Reklamę Społeczną o żywności

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Rudniku nad Sanem zdobyła nowoczesny sprzęt multimedialny za najlepszą Reklamę Społeczną promującą wiedzę o żywności. Uczniowie stworzyli ją w ramach programu edukacyjnego Tesco dla Szkół – „Przyszłość na talerzu”. W programie bierze udział już prawie 350 dzieci z województwa podkarpackiego, ale rekrutacja jest wciąż otwarta dla szkół podstawowych i gimnazjalnych, a na rozdanie czeka jeszcze pula ponad 200 nagród.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Rudniku nad Sanem zdobyła nowoczesny sprzęt multimedialny za najlepszą Reklamę Społeczną promującą wiedzę o żywności. Uczniowie stworzyli ją w ramach programu edukacyjnego Tesco dla Szkół – „Przyszłość na talerzu”. W programie bierze udział już prawie 350 dzieci z województwa podkarpackiego, ale rekrutacja jest wciąż otwarta  dla szkół podstawowych i gimnazjalnych, a na rozdanie czeka jeszcze pula ponad 200 nagród.

Co zrobić, aby zachęcić dzieci do samodzielnego zdobywania wiedzy z zakresu żywienia, szanowania żywności i – przede wszystkim – przekonać do dokonywania mądrych wyborów? Wciągnąć je
w wyjątkową edukacyjną zabawę. Program Tesco dla Szkół – „Przyszłość na talerzu” oferuje (jeszcze do kwietnia 2016 r.) wyjątkowy konkurs dla szkół podstawowych i gimnazjalnych, łącząc edukację
i cenne nagrody z emocjonującą zabawą oraz przygodą.

S.O.S., czyli jak podkarpackie ruszyło na ratunek przyszłości

W takiej właśnie przygodzie biorą udział uczniowie z województwa podkarpackiego. W ramach programu odkodowywali zaszyfrowane wiadomości, zdobywali kolejne stopnie wtajemniczenia
w Agencji F.O.O.D., a część z nich stworzyła specjalne Reklamy Społeczne, których celem było promowanie wiedzy o pochodzeniu żywności wśród… ludzi w XXIII wieku. Reklamy Społeczne zostały ocenione przez jury złożone z ekspertów, które wyłoniło najlepsze prace. Wśród nich jest Reklama Społeczna zespołu Jedynkowe Biedronki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Rudniku nad Sanem, który tym samym zdobył nowoczesny sprzęt multimedialny dla swojej szkoły.  

W tegorocznej edycji konkursu z pewnością najbardziej podobało się nam wspólne wykonywanie przeróżnych dań – łączyliśmy przyjemne z pożytecznym! Wielką frajdę sprawiło dzieciom tworzenie sosów czy robienie masła, próbowanie, eksperymentowanie, no i ucztowanie! – mówi Maria Szkutnik.

Na czym polega program?

Po zgłoszeniu do konkursu zespołu uczniów, nauczyciel otrzymuje wiadomość od Julka, młodego przedstawiciela tajemniczej Agencji F.O.O.D. z odległego XXIII wieku. Dzieci dowiadują się, że
w przyszłości ludzie całkowicie utracili wiedzę o tym, jak produkuje się żywność, a zamiast przyrządzać zdrowe i pełnowartościowe potrawy, łykają odżywcze pastylki. Zadaniem uczniów jest przekazanie rówieśnikom z przyszłości wiedzy oraz informacji o tym, jak produkuje się żywność oraz przekonać ich do zdrowego odżywiania się. Uczestnicy sami odkrywają jednak wiele cennych faktów i uczą się nowych umiejętności – np. jak samodzielnie zrobić masło, wyprodukować własny zakwas do pieczenia chleba oraz poznają proces produkcji wielu popularnych produktów.

Zabawa dla przyszłości

Program Tesco dla Szkół – „Przyszłość na talerzu” to 13. edycja projektu edukacyjnego, w którym Tesco wsparło już ponad 11 000 szkół z całej Polski. Tegoroczna edycja została zaprojektowana jako gra edukacyjna, przystosowana do warunków szkół podstawowych i gimnazjalnych, w ramach której nauczyciele otrzymują pakiety materiałów i narzędzi do zaangażowania uczniów w istotny, ale
i niełatwy temat – zdrowe odżywianie oraz produkcja żywności.
Jak wynika z badania „Przyszłość na talerzu”, uczniowie mają znikomą wiedzę na temat pochodzenia żywności. Dzieci z Podkarpacia nie wiedzą, jak powstają popularne produkty spożywane przez nich na co dzień, a co za tym idzie – nie potrafią określić, czy są w ogóle zdrowe. Np. co trzeci uczeń z podkarpackich szkół nie zdaje sobie sprawy, że pączki nie są jednak zaliczane do zdrowej żywności. Dlatego też w ogromnej większości dzieci dokonują niezdrowych wyborów, a problem otyłości rośnie.

Program Tesco dla Szkół jest odpowiedzią na ten problem i stanowi wsparcie szkół zarówno w szerszej edukacji żywieniowej dzieci, jak i we wdrażaniu zmian wprowadzonych przez rozporządzenie Ministra Zdrowia o asortymencie w sklepikach szkolnych.

Nagród ciąg dalszy!

Program „Przyszłość na talerzu” to również atrakcyjne nagrody. Konkurs Reklam Społecznych,
w którym zwyciężyła Publiczna szkoła podstawowa nr 1 z Rudnika nad Sanem, to tylko pierwsza okazja do ich rozdania. Na wszystkie szkoły chętne do walki o lepszą przyszłość czeka pula ponad 200 nagród: od sprzętów multimedialnych, przez pomoce i gry edukacyjne do sprzętów sportowych.

Zgłoszenia i rywalizacja zespołów trwa do 15 kwietnia 2016 r. Na zespoły czekają zadania grupowe, do przeprowadzenia w klasie, świetlicy lub na zajęciach kółek zainteresowań, jak i indywidualne dla zaangażowanych uczniów. Za każde zadanie zespoły zdobywają punkty, które następnie mogą wymienić na nagrody.

 

 

Więcej informacji o programie oraz zapisy dla szkół na www.tescodlaszkol.pl

4.95 22
Uczniowie z Podkarpacia zdobyli nagrodę za Reklamę Społeczną o żywności 2016-02-10 08:29:52